| Przygotowanie zawodowe dorosłych |
| Biuletyn Informacji Publicznej |
|
Załącznik nr 1 do Zarządzenie nr 3/2015
Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie
PROCEDURA REALIZOWANIA SZKOLEŃ INDYWIDUALNYCH PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W CHORZOWIE
Sporządzona na podstawie:
- Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz.U. z 2015r., poz. 149 z późn.zm.),
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. z 2014r., poz. 667),
- Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2013r., poz. 907 z późn. zm.),
- Kodeksu Cywilnego (tj. Dz.U. z 2014r., poz. 121 z późn. zm.).
§ 1
- O szkolenie wskazane przez osobę może ubiegać się osoba bezrobotna, dla której ustalony został II profil pomocy oznaczający właściwy ze względu na potrzeby bezrobotnego zakres pomocy, a także w uzasadnionych przypadkach osoba, dla której ustalono I profil pomocy oraz inne osoby uprawnione.
- Warunkiem skierowania osoby uprawnionej, zwanej dalej Wnioskodawcą, jest złożenie przez nią wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną, wraz z uzasadnieniem celowości tego szkolenia (załącznik nr 1 do procedury realizowania szkoleń indywidualnych przez Powiatowy Urząd Pracy Chorzowie). Skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną wynikać musi z określonego przez doradcę klienta Indywidualnego Planu Działania.
- Przed złożeniem wypełnionego wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną – obowiązkowe jest odbycie rozmowy z doradcą klienta.
§ 2
Skierowanie Wnioskodawcy na szkolenie w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szanse na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, następuje w szczególności w przypadku:
- brak kwalifikacji zawodowych,
- konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji
- utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.
§ 3
Przy ocenie wniosku należy uwzględnić między innymi:
- dotychczasowe uczestnictwo Wnioskodawcy w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu,
- doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje Wnioskodawcy,
- brak nieuregulowanych zobowiązań finansowych wobec Funduszu Pracy,
- stan środków finansowych będących do dyspozycji PUP,
- możliwość organizacji szkolenia przez instytucje szkoleniowe,
- opinię doradcy klienta dot. celowości szkolenia.
§ 4
- Każdy dokument dotyczący procedury organizacji szkolenia wymaga uzyskania akceptacji Kierownika Działu Instrumentów Rynku Pracy i Szkoleń.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przeprowadzone jest przez tut. Urząd rozpoznanie oraz analiza rynku w zakresie realizacji usługi szkoleniowej.
- Instytucja szkoleniowa, zwana dalej Wykonawcą, ubiegająca się o realizację usługi szkoleniowej musi posiadać aktualny wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.
- W celu rozeznania rynku usług szkoleniowych, Urząd zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje o zamiarze zorganizowania szkolenia wraz z Zaproszeniem do składania oferty lub przesyła Zaproszenie (pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną) do co najmniej 3 instytucji szkoleniowych.
- Instytucja szkoleniowa zobowiązana jest do złożenia oferty szkoleniowej sporządzonej wg wzoru „Oferta szkoleniowa” stanowiącego załącznik nr 4 do procedury realizowania szkoleń indywidualnych przez Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie. Oferty mogą być złożone w Urzędzie osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną, w terminie określonym w Zaproszeniu.
- Urząd może zwracać się do instytucji szkoleniowych o uzupełnienie niezbędnych dokumentów lub dodatkowe wyjaśnienia, celem oceny propozycji szkoleń.
- W przypadku wpływu do Urzędu w odpowiedzi na Zaproszenie tylko jednej oferty, uznaje się rozeznanie rynku za spełnione.
- W przypadku brak napływu ofert do Urzędu w odpowiedzi na wysłane zapytania Zamawiający dokonuje ponownego rozeznania rynku usług szkoleniowych lub unieważnia postępowanie.
- W przypadku dokonania rozeznania rynku na określone szkolenie, tut. Urząd uznaje wybraną, najkorzystniejszą ofertę szkoleniową za aktualną przez okres 30 dni od dnia rozeznania rynku usług szkoleniowych i na jej podstawie może zlecić organizację kolejnego szkolenia o takim samym zakresie wybranej w drodze oceny ofert instytucji szkoleniowej.
- W przypadku braku możliwości zlecenia przeprowadzenia szkolenia z przyczyn nie leżących po stronie Urzędu, Urząd odstąpi od realizacji wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną.
- Jeżeli złożone oferty szkoleniowe uzyskają jednakową ilość punktów, przeprowadza się ponowne rozeznanie rynku usług szkoleniowych.
- Urząd zastrzega sobie prawo do unieważnienia rozpoznania rynku w każdej chwili bądź odstąpienia od realizacji zamówienia bez podania przyczyny.
- Urząd zawiadomi instytucję szkoleniową, której oferta została oceniona jako najkorzystniejsza o miejscu i terminie zawarcia umowy.
- Niniejsza procedura nie obowiązuje w przypadku szkoleń realizowanych w ramach bonu szkoleniowego.
- Kryteria wyboru instytucji szkoleniowej mają na celu wyłonienie instytucji szkoleniowej w sposób zapewniający najwyższą jakość szkolenia przy najbardziej konkurencyjnej cenie.
- Przy badaniu składanych przez instytucje szkoleniowe ofert szkoleniowych, brane są pod uwagę następujące kryteria:
- koszt szkolenia – 40pkt;
- certyfikaty jakości usług posiadane przez instytucje szkoleniowe – 10pkt;
- doświadczenie instytucji szkoleniowej w realizacji szkoleń z obszaru zleconego lub powierzonego szkolenia – 15pkt;
- zakres i jakość oferowanego programu szkolenia – 20pkt;
- dostosowanie kwalifikacji i doświadczenia kadry dydaktycznej do zakresu szkolenia – 15pkt.
17. Analiza ofert przeprowadzana jest przez Specjalistę ds. rozwoju zawodowego i zostaje przedstawiona w formie zapisku urzędowego (załącznik nr 2 do procedury realizowania szkoleń indywidualnych przez Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie) Kierownikowi Działu Instrumentów Rynku Pracy i Szkoleń. Po uzyskaniu opinii Głównego Księgowego zapisek urzędowy zostaje przedstawiony Zastępcy Dyrektora lub Dyrektorowi do akceptacji.
18.W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Urząd uzasadnia odmowę. Od wniosku rozpatrzonego negatywnie nie przysługuje odwołanie
§ 5
O sposobie rozpatrzenia wniosku, Urząd informuje Wnioskodawcę na piśmie nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
§ 6
Po uzyskaniu akceptacji Kierownika Działu Instrumentów Rynku Pracy i Szkoleń, Zastępcy Dyrektora Urzędu lub Dyrektora Urzędu, z wybraną instytucją szkoleniową, Urząd zawiera umowę cywilno-prawną o zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia dla Wnioskodawcy. Po podpisaniu umowy z instytucją szkoleniową Wnioskodawca otrzymuje skierowanie na szkolenie.
§ 7
Specjaliści ds. rozwoju zawodowego zobowiązani są do:
- monitorowania prawidłowego przebiegu realizacji zawartej umowy
- prowadzenia analizy skuteczności i efektywności szkoleń.
§ 8
Maksymalna kwota dofinansowania w danym roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy koszt szkolenia przewyższa w/w kwotę, pozostałe koszty ponosi Wnioskodawca.
§ 9
Specjaliści ds. rozwoju zawodowego zobowiązani są do przedstawiania raportów dotyczących przeprowadzonych szkoleń indywidualnych w minionym kwartale.
Raport składany jest Kierownikowi Działu Instrumentów Rynku Pracy i Szkoleń w terminie do 5 dni roboczych po zakończeniu kwartału.
Nazwa dokumentu: | Realizowanie szkoleń indywidualnych | Osoba, która wytworzyła informację: | Administrator | Osoba, która odpowiada za treść: | Administrator | Osoba, która wprowadzała dane: | Małgorzata Tkaczyk | Data wytworzenia informacji: | 2010-08-20 07:53:44 | Data udostępnienia informacji: | 2010-08-20 07:53:44 | Data ostatniej aktualizacji: | 2015-07-15 13:34:41 |
Wersja do wydruku...
|