Trójstronna umowa szkoleniowa
Co to jest trójstronna umowa szkoleniowa?
Trójstronna umowa szkoleniowa jest zawierana pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową w celu przygotowania bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia na konkretnych stanowiskach pracy.
W ramach umowy:
– starosta zobowiązuje się do skierowania na szkolenie i sfinansowania kosztów szkolenia określonej liczby osób bezrobotnych,
– instytucja szkoleniowa zobowiązuje się do przeprowadzenia szkolenia zgodnie z programem uzgodnionym z pracodawcą i ściśle dostosowanym do jego potrzeb,
– pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia osób bezrobotnych po zakończeniu szkolenia na okres co najmniej 6 miesięcy.
Jakie podmioty mogą ubiegać się o zawarcie trójstronnej umowy szkoleniowej?
Każdy pracodawca może starać się o sfinansowanie przez urząd pracy szkolenia dla osób bezrobotnych uwzględniającego specyficzne potrzeby firmy.
Uwaga!!! Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.
Jakie korzyści przynoszą trójstronne umowy szkoleniowe?
Szkolenia organizowane na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych mają cechy tzw. szkoleń „szytych na miarę”. Umożliwiają wyposażenie bezrobotnych kandydatów do pracy w wiedzę i umiejętności w pełni dopasowane do wymagań stanowisk pracy w firmie.
W jaki sposób starać się o zawarcie trójstronnej umowy szkoleniowej?
Szkolenie organizowane na podstawie trójstronnej umowy szkoleniowej realizowane jest na wniosek pracodawcy. Wniosek należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Do wniosku należy dołączyć zobowiązanie do zatrudnienia bezrobotnych skierowanych na szkolenie na okres co najmniej 6 miesięcy w trakcie lub po ukończeniu szkolenia, lub po zdaniu egzaminu, jeśli został przeprowadzony.
Finansowanie kosztów szkolenia organizowanego w ramach trójstronnej umowy szkoleniowej stanowi pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Pracodawca będący beneficjentem pomocy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362 późn. zm.) do wniosku musi dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie określonym w art. 37 tej ustawy oraz informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a powołanej wyżej ustawy, przedkładane na wymaganym formularzu
Co jest przedmiotem trójstronnej umowy szkoleniowej?
Umowa szkoleniowa zawarta między urzędem pracy, pracodawcą i instytucją szkoleniową reguluje zobowiązania stron, w tym:
1) określa nazwę, miejsce, termin szkolenia, liczbę uczestników i koszty szkolenia pokrywane przez urząd pracy;
2) zobowiązuje instytucję szkoleniową m.in. do dokumentowania przebiegu szkolenia;
3) zobowiązuje pracodawcę do zatrudnienia bezrobotnych skierowanych na szkolenie na okres co najmniej 6 miesięcy w trakcie lub po ukończeniu szkolenia, lub po zdaniu egzaminu, jeśli został przeprowadzony;
4) zawiera odwołanie do właściwego rozporządzenia Komisji (UE), które określa warunki dopuszczalności pomocy de minimis.
Integralną częścią umowy jest program szkolenia, który powinien być ściśle uzgodniony z pracodawcą. W programie szkolenia powinny być uwzględnione m.in. wymagania wstępne dla uczestników szkolenia, cele szkolenia, plan nauczania i wymiar godzin z podziałem na część teoretyczną i praktyczną, kluczowe punkty do realizacji na kolejnych zajęciach, przewidziane egzaminy.
Podstawa prawna:
art. 40 ust. 2e-2g ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i nstytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2020 r. poz.1409 z późn.zm.);
§ 73-77rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. 2014r. poz. 667).