Co to jest bon stażowy dla bezrobotnego do 30 roku życia?
Osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 30 roku życia może otrzymać bon stażowy, który gwarantuje jej skierowanie do odbycia półrocznego stażu u wybranego pracodawcy. Pracodawca jednak musi zobowiązać się do zatrudnienia bezrobotnego po ukończeniu stażu przez dalsze 6 miesięcy.
Jakie są warunki przyznania bezrobotnemu bonu stażowego?
Bon stażowy jest przyznawany na wniosek bezrobotnego. Przyznanie bonu musi wynikać z ustalonego dla bezrobotnego profilu pomocy i być ujęte w indywidualnym planie działania. Bon stażowy może być przyznany zarejestrowanej osobie bezrobotnej, która znalazła pracodawcę do realizacji stażu i uzyskała od niego zapewnienie zatrudnienia po zakończeniu stażu na okres 6 miesięcy. Termin ważności bonu stażowego określa starosta.
Kto może być organizatorem stażu na podstawie bonu stażowego?
Staż na podstawie bonu stażowego może być realizowany przez każdy podmiot uprawniony do organizowania stażu
Jakie koszty finansuje bon stażowy?
W ramach bonu stażowego starosta finansuje:
– koszty półrocznego stypendium wypłacanego bezrobotnemu,
– koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu – w formie ryczałtu,
– koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – w formie wpłaty na konto wykonawcy badania.
Co zyskują pracodawcy zatrudniający bezrobotnych w ramach bonu stażowego?
Pracodawca pozyskuje na okres pół roku osobę do pracy bez ponoszenia kosztów wynagrodzenia. Pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, przysługuje dodatkowo premia w wysokości 1500 zł, wypłacana przez starostę. Zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Warunki wypłacenia premii powinny być jasno określone w umowie zawartej przez starostę z pracodawcą. Premia jest wypłacana jednorazowo i stanowi pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
W jaki sposób starać się o przyjęcie bezrobotnego na staż w ramach bonu stażowego?
Wstępnym krokiem warunkującym skierowanie bezrobotnego na staż w ramach bonu stażowego jest złożenie przez pracodawcę deklaracji zawierającej zobowiązanie do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy. Deklaracja wpisywana jest na formularzu bonu. Staż realizowany jest na wniosek pracodawcy. Pracodawca do wniosku o organizację stażu w ramach bonu stażowego musi dołączyć: zobowiązanie do zatrudnienia bezrobotnych skierowanych na staż przez co najmniej 6 miesięcy. Ponadto, ze względu na premię po zakończeniu stażu pracodawca będący beneficjentem pomocy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn.zm.) do wniosku musi dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie określonym w art. 37 tej ustawy oraz informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a powołanej wyżej ustawy, przedkładane na wymaganym formularzu.
W jaki sposób realizowany jest staż w ramach bonu stażowego?
Bezrobotny dysponujący bonem stażowym kierowany jest na staż zorganizowany w oparciu o umowę między starostą (urzędem pracy) a pracodawcą, tak jak w przypadku pozostałych staży. Do umowy załączany jest program stażu. Pracodawca zobowiązany jest wyznaczyć opiekuna stażysty, realizować ustalony program, udzielić bezrobotnemu 2 dni wolnego za każde 30 dni stażu, na zakończenie zaś wystawić dokument potwierdzający odbycie stażu.
Podstawa prawna
- art. 66l ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz.1409 z późn zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1160).