Sporządzona na podstawie:
· Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),
· Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku (Dz. U. z 2010 r. Nr 177, poz. 1193 z późn. zm.),
· Kodeksu Cywilnego.
·
§ 1
1. Skierowanie osoby bezrobotnej lub innej osoby uprawnionej na szkolenie indywidualne jest możliwe po uprzednim złożeniu wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną, zwaną dalej wnioskodawcą, jeżeli zostanie uzasadniona celowość organizacji tego szkolenia (załącznik nr 1).
2. Do wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez wnioskodawcę należy dołączyć:
- kartę kandydata na szkolenia (załącznik nr 2)
- uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy lub oświadczenie o planowanym
podjęciu działalności gospodarczej wraz z informacją o podjętych działaniach.
§ 2
1. Skierowanie wnioskodawcy na szkolenie w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szanse na uzyskanie lub utrzymanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej następuje w szczególności w przypadku:
- braku kwalifikacji zawodowych,
- konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji
- utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.
2. Przy ocenie wniosku należy uwzględnić między innymi:
- dotychczasowe uczestnictwo wnioskodawcy w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu,
- doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje wnioskodawcy,
- dotychczasową współpracę PUP z pracodawcą, który udziela wnioskodawcy uprawdopodobnia
zatrudnienia, przejawiająca się np. w wywiązywaniu się z zobowiązań wynikających z wcześniej złożonych deklaracji zatrudnienia
- brak nieuregulowanych zobowiązań finansowych wobec Funduszu Pracy
- stan środków finansowych będących do dyspozycji PUP,
- możliwość organizacji szkole nia przez instytucje szkoleniowe
- opinię doradcy zawodowego oraz pośrednika pracy.
§ 3
Każdy dokument dotyczący procedury organizacji szkolenia wymaga uzyskania akceptacji przez Kierownika Działu. W szczególności dotyczy to dokumentów na podstawie, których jest dokonywany wybór instytucji szkoleniowej dla potrzeb organizacji szkoleń indywidualnych.
§ 4
1. Formalna ocena wniosku wymaga uzyskania akceptacji Kierownika Działu.
2. W przypadku propozycji pozytywnego rozpatrzenia wniosku przeprowadzone jest przez tut. Urząd rozpoznanie oraz analiza rynku w zakresie realizacji usługi szkoleniowej, celem zaproponowania instytucji szkoleniowej dla potrzeb organizacji szkolenia indywidualnego – instytucja szkoleniowa musi posiadać aktualny wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez WUP.
3. Dokonanie wyboru instytucji szkoleniowej następuje z zachowaniem zasady konkurencyjności, równego traktowania i przejrzystości.
4. Analiza ofert przeprowadzana jest przez pracownika ds. szkoleń, udokumentowana zapiskiem urzędowym (załącznik nr 3). Po uzyskaniu opinii Głównego Księgowego zapisek urzędowy wraz z dołączoną ofertą szkoleniową zaproponowanej instytucji szkoleniowej, w przypadku propozycji pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostaje przedstawiona Kierownikowi Działu oraz Zastępcy Dyrektora do akceptacji.
§ 5
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz analizie złożonej oferty szkoleniowej zapisek urzędowy zostaje przedstawiony Dyrektorowi Urzędu do zatwierdzenia.
§ 6
Po zatwierdzeniu wyboru instytucji szkoleniowej Urząd zawiera umowę cywilno-prawną o zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia dla wnioskodawcy. Po podpisaniu umowy z instytucja szkoleniową wnioskodawca otrzymuje skierowanie na szkolenie.
§ 7
Pracownicy ds. szkoleń zobowiązani są do:
- monitorowania prawidłowego przebiegu realizacji zawartej umowy
- prowadzenia analiz skuteczności i efektywności szkoleń.
§ 8
O sposobie rozpatrzenia wniosku, PUP informuje wnioskodawcę na piśmie niezwłocznie jednak nie później niż w terminie do 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
§ 9
Kwota dofinansowania może być przyznana do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy koszt szkolenia przewyższa w/w kwotę, pozostałe koszty ponosi wnioskodawca.
§ 10
1. Pracownicy komórki ds. szkoleń zobowiązani są do przedstawiania raportów dotyczących przeprowadzonych szkoleń indywidualnych w minionym kwartale (załącznik nr 4).
2. Raport należy złożyć Kierownikowi Działu, w terminie do 5 dni roboczych po zakończeniu kwartału.