PROCEDURA REALIZOWANIA SZKOLEŃ INDYWIDUALNYCH
PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY w CHORZOWIE
Sporządzona na podstawie:
· ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),
· Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy (Dz.U. Nr 47, poz. 315),
· art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U z 2007r. Nr 223 poz.1655 z późn. zm.)
· Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 r. w sprawie standardów usług rynku pracy (Dz. U. Nr47, poz. 314),
· Kodeksu Cywilnego.
§ 1
1. Warunkiem skierowania osoby bezrobotnej lub innej osoby uprawnionej na szkolenie indywidualne jest złożenie wniosku o skierowanie na wskazane szkolenie przez osobę uprawnioną, zwaną dalej wnioskodawcą, wraz z uzasadnieniem celowości tego szkolenia (załącznik nr 1).
2. Do wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez wnioskodawcę należy dołączyć:
- kartę kandydata na szkolenia (załącznik nr 2)
- uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy lub oświadczenie o planowanym
podjęciu działalności gospodarczej wraz z informacją o podjętych działaniach
3. Przed złożeniem wypełnionego wniosku o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną – niezbędne jest odbycie rozmowy z doradcą zawodowym.
§ 2
1. Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane jest między innymi:
§ dotychczasowe uczestnictwo wnioskodawcy w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu,
§ doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje wnioskodawcy,
§ dotychczasowa współpraca PUP z pracodawcą, który udziela wnioskodawcy uprawdopodobnia zatrudnienia, przejawiająca się np. w wywiązywaniu się z zobowiązań wynikających z wcześniej złożonych deklaracji zatrudnienia
§ brak nieuregulowanych zobowiązań finansowych wobec Funduszu Pracy,
§ stan środków finansowych będących do dyspozycji PUP,
§ opinia doradcy zawodowego oraz pośrednika pracy.
§ 3
1. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 300% przeciętnego
wynagrodzenia. W przypadku, gdy koszt szkolenia przewyższa w/w kwotę, pozostałe koszty ponosi wnioskodawca.
2. Skierowanie takie przysługuje nie częściej niż raz w ciągu roku kalendarzowego.
§ 4
O sposobie rozpatrzenia wniosku, PUP informuje wnioskodawcę na piśmie niezwłocznie jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
§ 5
W przypadku propozycji pozytywnego rozpatrzenia wniosku przeprowadzone jest rozpoznanie oraz analiza rynku w zakresie realizacji usługi szkoleniowej i zostaje zaproponowany jeden ośrodek szkoleniowy dla potrzeb organizacji szkolenia indywidualnego - ośrodek szkoleniowy musi posiadać aktualny wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez WUP.
Analiza ofert przeprowadzana jest przez pracownika ds. szkoleń, udokumentowana notatką służbową (załącznik nr 3). Po uzyskaniu opinii Głównego Księgowego notatka służbowa zostaje przedstawiona Kierownikowi Działu oraz Zastępcy Dyrektora do akceptacji
§ 6
Po uzyskaniu akceptacji Kierownika Działu oraz Zastępcy Dyrektora Urzędu, pracownik ds. szkoleń nawiązuje kontakt z ośrodkiem szkoleniowym w celu złożenia oferty.
§ 7
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz analizie złożonej oferty pracownik ds. szkoleń, sporządza zapisek urzędowy (załącznik nr 3). Zapisek urzędowy zostaje przedstawiony Kierownikowi Działu oraz Zastępcy Dyrektora Urzędu do akceptacji, a następnie Dyrektorowi Urzędu do zatwierdzenia
§ 8
Z wybranym ośrodkiem szkolącym PUP nawiązuje kontakt i następnie zawiera umowę cywilno-prawną o zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia dla wnioskodawcy.
§ 9
Każdy dokument sporządzony przez pracownika ds. szkoleń jest przez niego podpisywany oraz parafowany przez drugiego pracownika z adnotacją sprawdzenia oraz zaparafowany przez Kierownika Działu. W szczególności dotyczy to dokumentów na podstawie, których jest dokonywany wybór ośrodka szkoleniowego dla potrzeb organizacji szkoleń indywidualnych.
§ 10
Pracownicy komórki ds. szkoleń zobowiązani są do przedstawiania raportów dotyczących przeprowadzonych szkoleń indywidualnych w minionym kwartale.