| Przygotowanie zawodowe dorosłych |
| Biuletyn Informacji Publicznej |
|
Refundacje dla pracodawców
Refundacje za zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych
Do osób tych należą:
- bezrobotni długotrwale,
- bezrobotni powyżej 50 roku życia,
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych,
- bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia,
Pracodawca ubiegający się o zawarcie umowy w sprawie zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych składa wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce wykonania prac interwencyjnych.
Prace interwencyjne nie mogą być organizowane przez pracodawcę, jeżeli znajduje się on w stanie upadłośći lub likwidacji.
Pracodawca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej (zawarcie umowy) na :
1) tworzenie miejsc pracy - zobowiązany jest utrzymać stanowisko pracy przez okres 24 m-cy, a zatrudnieni pracownicy muszą stanowić wzrost netto liczby pracowników w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 m-cy,
2) rekrutację pracowników - zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi nieprzerwanego zatrudnienia przez okres min. 12 m-cy, a pracodawca może rozwiązać umowę tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków służbowych,
Prace interwencyjne i roboty publiczne mogą być organizowane przez pracodawcę jeżeli innym podmiotom gospodarczym realizującym takie same zadania jak wykonywane u tego pracodawcy przez skierowanych bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych nie zagrażą z tego powodu likwidacja lub upadłość.
Prace interwencyjne nie mogą być organizowane u pracodawców będących:
- partiami lub organizacjami politycznymi,
- posłami lub senatorami na potrzeby biur senatorskich,
- organizacjami związków zawodowych, z wyjątkiem upoważnionych do
prowadzenia pośrednictwa pracy związkowych biur pracy oraz klubów
pracy,
- organizacjami pracodawców z wyjątkiem upoważnionych do
prowadzenia pośrednictwa pracy, biur oraz klubów pracy,
- urzędami naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
- kościołami lub związkami wyznaniowymi,
- przedstawicielami państw obcych.
Refundacje dla pracodawców
Pracodawca może ubiegać się o jednorazową refundację poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego.
Refundacja może nastąpić w przypadku, gdy:
1) pracodawca zatrudniał skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz
2) po upływie 12 miesięcy zatrudnienia skierowany bezrobotny jest nadal zatrudniony.
Kwota refundowanych składek nie może przekroczyć 300 % wysokości minimalnego wynagrodzenia, za pracę obowiązującego w dniu spełnienia warunków.
Refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy
Pracodawca zamierzający wyposażyć i doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Refundacja dokonywana jest na wniosek pracodawcy w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia, po przedłożeniu rozliczenia poniesionych kosztów, zatrudnieniu na tych stanowiskach skierowanych bezrobotnych przez okres co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy oraz spełnieniu warunków określonych w stosownej umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.
Pomoc ta udzielana jest jeżeli:
- utworzone stanowisko pracy będzie utrzymywane przez okres co najmniej trzech lat, a w przypadku małych i średnich pracodawców – dwóch lat,
- udział własny pracodawcy w kosztach zatrudnienia skierowanego bezrobotnego będzie wynosić co najmniej 25 %,
- utworzenie stanowiska i zatrudnienie na nim bezrobotnego będzie stanowić wzrost netto liczby zatrudnionych pracowników w porównaniu do przeciętnej liczby zatrudnionych w okresie ostatnich 12 miesięcy.
Pracodawca który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 12 miesięcy skierowanych bezrobotnych może starać się o zwrot poniesionych kosztów, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.
Jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudniał skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, może starać się o jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
Do pracy w ramach prac interwencyjnych mogą być kierowane ?osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?.
Nazwa dokumentu: | Ogólne zasady | Osoba, która wytworzyła informację: | Administrator | Osoba, która odpowiada za treść: | Administrator | Osoba, która wprowadzała dane: | Administrator | Data wytworzenia informacji: | 2004-06-16 09:31:43 | Data udostępnienia informacji: | 2006-07-19 09:15:46 | Data ostatniej aktualizacji: | 2009-01-22 09:52:56 |
Wersja do wydruku...
|