Zasiłki i dodatki
Obowiązujące stawki zasiłków dla bezrobotnych - obowiązujących od dnia 01.01.2009 r.
441,50zł brutto - 80% zasiłku
551,80 zł brutto - 100% zasiłku
662,20 zł brutto - 120% zasiłku
Na mocy ustawy z dnia 30.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.Nr 120 z 2004r. poz. 1252) od dnia 01.08.2004r. zadania związana z przyznawaniem i wypłatą świadczeń przedemerytalnych oraz wypłatą zasiłków przedemerytalnych przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. brutto - 80% zasiłku brutto - 100% zasiłku brutto - 120% zasiłku
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
1) skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały refundowane przez powiatowy urząd pracy;
2) podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inna pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny:
3) podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczpospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
brutto - 80% zasiłku brutto - 100% zasiłku brutto - 120% zasiłku
Świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne przyznane na mocy ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu wypłacane będą w dotychczasowej wysokości w terminach płatności wskazanych w zawiadomieniu przez organ rentowy oraz waloryzowane na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.
Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych :
Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
1) w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W tym przypadku dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50 % zasiłku, przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
2) z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
W tym przypadku dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50 % zasiłku, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.